להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        השתמנות כבד בחתולים 
השתמנות הכבד בחתולים נקראת באנגלית הפטיק ליפידוזיס (Hepatic lipidosis) והיא מחלת הכבד הנפוצה ביותר בחתולים. במחלה נגרמת הצטברות שומנים בתוך הכבד ובכך פוגעים בתפקודו. שם נוסף למצב הוא כבד שומני.
המחלה מאפיינת חתולים, בעיקר שמנים, אשר ירדו באופן מהיר במשקלם (ללא קשר למחלה או למצב הראשוני אשר גרמו להפסקת האכילה). 
השתמנות כבד בחתולים הינה אחת המחלות הקשות אשר מלוות מחלות כגון דלקת לבלב, סכרת או אפילו מצבים פסיכולוגים אשר גרמו להפסקת אכילה (כגון מעבר דירה / שינוי סוג מזון / החלפת בעלים). עם זאת, במקרים רבים לא מאובחנת הסיבה הראשונית להפסקת האכילה אשר הובילה למצב של כבד שומני. 
הסיבה העיקרית להשתמנות הכבד במחלה זו, היא ככל הנראה, פירוק חומצות שומן ממאגרי השומן בגוף החתול והנעתן לכבד לצורך עיבוד (לכן חתולים שמנים רגישים יותר). במחלה, כבד החתול אינו מצליח להתמודד עם כמויות השומן הרבות אשר מועברות אליו ולכן תפקודו נפגע.
   
סימני הפטיק ליפידוזיס בחתולים
  הסימן החיצוני העיקרי במצב של כבד שומני בחתול הוא צהבת.
סימנים נוספים כוללים – חולשה, הקאות, איבוד מסת שריר והגדלת הכבד.
במצבים קיצוניים תפקוד הכבד נפגע מאוד ובדם מצטברים רעלים הגורמים לסימנים עצביים כגון שינוי התנהגות, ווקליזציה, ריור רב, עוויתות או אובדן הכרה.
 
אבחון השתמנות כבד
  האבחון של כבד שומני בחתולים נעשה ע"י שילוב של בדיקת דם המדגימה עליה באנזימי הכבד ובמדדי הכבד (כגון בילירובין שעולה וגורם לצהבת) ואולטראסאונד המדגים כבד מוגדל בעל מראה אופייני למחלה. באמצעות האולטראסאונד בד"כ נלקחת ביופסיה או דגימה קטנה באמצעות מחט לאישור האבחנה.
   
טיפול 
  הטיפול בכבד שומני בחתולים מתחלק לשנים. הראשון, טיפול במחלת הרקע הראשונית אשר גרמה לחוסר האכילה והטיפול בהשתמנות הכבד עצמה.
הטיפול כולל מספר תרופות לתמיכה בכבד (תוספי ויטמינים, קרניטין, נוגדי חמצון, אנטיביוטיקה, תרופות לתמיכה במערכת קרישת הדם) ובעיקר האכלה, אשר עוצרת את תהליך השתמנות הכבד (עוצרת את תהליך העברת השומן מרקמת השומן אל הכבד ומאפשרת מאזן אנרגטי חיובי).
מרבית המקרים דורשים הכנסת צינור הזנה בכדי לתת לחתול את כמות המזון אותה הוא צריך. האכלה בכוח באמצעות מזרק או מתן תרופות לעידוד תיאבון בד"כ אינם מספיק יעילים!
 
מרבית המקרים של כבד שומני דורשים אישפוז וטיפול אינטנסיבי למשך מספר ימים. אצלנו, בבית החולים הוטרינרי, המקרים המורכבים של השתמנות כבד מטופלים ע"י דר' עינת יס, וטרינרית מומחית לרפואה פנימית של כלבים וחתולים אשר הינה בעלת ניסיון רב מאוד בתחומה. ניתן לקבוע תור לדר' יס, 24 שעות ביממה, בטלפון 03-6495050.
 
תחזית החלמה מהשתמנות כבד
  ללא טיפול, מרבית החתולים לא ישרדו את המחלה. באמצעות טיפול אינטנסיבי באשפוז, סיכויי ההחלמה גבוהים ונעים בין 65-90%.
חשוב להבין כי לוקח זמן עד לשיפור הנראה לעין (כשבועיים – שלושה לעיתים) ומרבית הבעלים ידרשו להזין את החתולים באמצעות צינור למספר שבועות עד שהחתול מתחיל לאכול בעצמו.
בד"כ אין חזרתיות לאחר החלמה.
שילוב של מצב של כבד שומני יחד עם מחלות קשות אחרות כגון דלקת לבלב או סיבוכי סוכרת מוריד את סיכויי ההחלמה.

דפי מידע - בית חולים וטרינרי

 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים