להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        המגיוסרקומה

מהו המנגיוסרקומה ואילו גזעי כלבים עשויים להפגע?
  המנגיוסרקומה הוא סרטן אגרסיבי של כלי הדם אשר יכול להופיע בכל מקום בגוף. המנגיוסרקומה נחשב לגידול "רע" ואגרסיבי מכיוון שהוא שולח גרורות בקלות יחסית.
המקומות השכיחים למציאת הגידול הינם טחול, כבד ולב. המחלה מופיעה בכל גזעי הכלבים, אך שכיחותה גבוהה במיוחד בגזעי כלבים גדולים כגון רועה גרמני, סטר אנגלי, וגולדן רטריבר.
 
סימני המנגיוסרקומה בכלבים
  הגידול גורם לקריעה של אחד מכלי דם סרטניים אלה ולאיבוד דם, סימני המחלה מושפעים לרוב ממיקום הגידול.
המאנגיוסרקומה מופיעה בשכיחות גבוהה בטחול, וקריעה של כלי דם בטחול יכול להביא לאיבוד דם רב לחלל הבטן, ואי לכך לחולשה והתמוטטות.
אם אבדה רק כמות קטנה של דם, החולשה עשויה לחלוף כיוון שהדם נספג חזרה לגוף. במקרים של דימום משמעותי לבטן, מופיעה חולשה חמורה עד כדי התמוטטות וזהו מצב חירום הדורש טיפול מיידי.
אם הגידול בלב, לעיתים יש דימום לתוך שק הלב המקיף את הלב והתוצאה היא ירידה ביכולת הלב לפעום. גם במצב זה יופיעו סימני חולשה והתמוטטות.
 
כיצד ניתן לאבחן המנגיוסרקומה
  אבחון הגידול נעשה באמצעות שילוב של בדיקות דם והדמיה. במרבית המקרים דרושה בדיקת אולטראסאונד למציאת הגידול הראשוני בטחול, בכבד או בלב. במקרים רבים מבוצעים צילומי רנטגן לבחון האם הגידול שלח גרורות או להערכת גודל הלב.
במידה ומזוהות גרורות בצילומי רנטגן או בדיקת אולטראסאונד בד"כ אין טעם בניתוח.
בד"כ נדרשות ספירת דם, פאנל ביוכימי ובדיקת שתן לצורך הערכת מצבו הבריאותי הכללי של הכלב. לעיתים נבצע בדיקת קרישה בכדי להעריך את יכולתו של הדם לקרוש ולקבוע את הסיבה לדימום הבטני. 
 
טיפול 
  טיפול בהמאנגיוסרקומה נעשה בשני מישורים.
בשלב הראשון מבוצע ניתוח להסרת הגידול הראשוני (בד"כ הסרת הטחול). במרבית המקרים יש צורך גם במתן מנת דם בכדי לייצב את הכלב. לאחר הניתוח הכלב נשאר לאשפוז למשך יום או יומיים עד להתאוששות.

בשלב השני, בשל שכיחות גרורות גבוהה, נעזרים בטיפול בכימותראפיה.
למזלנו, כימותרפיה בכלבים וחתולים מאוד שונה מהטיפול באנשים ותופעות הלוואי פחותות בהרבה. מטרת הטיפול היא שיפור איכות החיים עבור חיית המחמד ולא בהכרח ריפוי. לעולם איננו רוצים שהטיפול יהיה יותר קשה מהמחלה עצמה. חיות מתמודדות עם כימותרפיה יותר טוב מאנשים בגלל מגוון סיבות, אך החשובה מכולן היא פסיכולוגית. הכלב לא יודע שיש לו סרטן. הוא גם לא יודע שהתרופות גורמות לאנשים להרגיש חולים, ולכן אינו מצפה לחלות. כלבים סובלים מתופעות לוואי של כימותרפיה רק במקרים נדירים וגם אז הסימנים לרוב אינם חמורים. בעקבות הטיפול לא מופיעה נשירת פרווה (פרווה גדלה שונה משיער ולכן אינה מושפעת מהטיפול).
 
פרוגנוזה (תחזית)
  כלבים עם מעורבות איברים פנימיים (טחול / כבד) אשר עוברים ניתוח, לצערנו חיים לרוב כחודשיים בלבד.
כלבים בהם לא זיהו גרורות בניתוח ובנוסף מטופלים בכימותרפיה חיים בממוצע של 6-10 חודשים.
בבואנו לשקול את הפתרון המומלץ יש לקחת בחשבון את איכות חייו של הכלב ולא רק את אורך החיים העתידי.

מצב יוצא דופן הינו המנגיוסרקומה עורית (בתנאי שלא מדובר בגרורות לעור אלא בגידול עורי בלבד), בו נמצא קשר לחשיפה לשמש ולאחר הסרת הגידול משך החיים ארוך יותר.
    דפי מידע - בית החולים הוטרינרי
                                                                                                  
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים