להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        הרעלת ארניקה בכלב

סיגנלמנט ותלונה עיקרית
  "לובה", כלבה מעורבת קטנה, בת כשנה וחצי, מעוקרת.
תלונה עיקרית - הופעה אקוטית של עוויתות, המטוכזיה והמטוריה.
   
היסטוריה
  לובה חיה בדירה, מטיילת קשורה ברצועה, מחוסנת, ללא הסטוריה רפואית קודמת.
היא היתה לבדה בבית משך שעתיים לפני שנמצאה במצב של היפראסטזיה, אטקסיה והקאות. בחיפוש בבית הבעלים נמצאה שפופרת של משחת ארניקה של חברת Weleda (משחה לטיפול בפצעים, דלקות וכאבי פרקים). נראה כי המשחה נלעסה ונבלעה על ידי הכלבה.
הכלבה הגיעה למרפאה פרטית במצב של סטטוס אפילפטיקוס, שם טופלה בדיאזפאם ופרופופול והופנתה למרכז הוטרינרי בכפר לאחר שהעוויתות פחתו.
   
ממצאי הבדיקה הגופנית
  תחת הרגעה - טכיקרדיה  (HR - 200), טכיפניאה, אישונים מכווצים - pin point, hyphema בילטראלית, ניסטגמוס הוריזונטלי, המטוריה, המטוכזיה והתפתחות של המטומות תת עוריות גדולות בעקבות דקירות לדגימת דם.
   
איבחון
  ספירת דם : המוקונסנטרציה קלה - PCV-55, TS-6. השאר תקין.
פנל ביוכימי : גלוקוז 300 מ"ג/ד"ל . השאר תקין.
בדיקת קרישה:
12 - 9 16 שניות PT
87 - 55 103 שניות PTT
   
טיפול ומהלך המחלה
  לובה טופלה בעירוי נוזלים תוך ורידי, מגיני מערכת עיכול (רניטידין), כיסוי אנטיביוטי (צפזולין) ודיאזפאם בעירוי מתמשך. כמו כן ניתנה פלסמה עקב מדדי הקרישה המוארכים.
היות והקיאה כאשר הופיעו סימני ההרעלה הראשונים, הוחלט לא לבצע שטיפת קיבה.
במהלך השעות הבאות השלשול הפסיק בהדרגה להיות דמי, hyphema נותרה בעין ימין בלבד, אישונים חזרו להגיב לאור. קצב הלב ירד והתייצב על 140 וחל שיפור גם בקצב הנשימה.

כעבור 18 שעות מהגעתה, לאחר שיפור בסימנים הקליניים, החלה גמילה הדרגתית מהדיאזפם והחלה התעוררות.
כאשר שב רפלקס הבליעה, קיבלה פחם פעיל לפה לשם ספיחת שאריות רעל ממערכת העיכול. ככל שחלף הזמן, לובה שבה להגיב לסביבה ולבעלים, חזרה לאכול ולשתות והתאוששה. היא שוחררה לביתה יומיים לאחר הגעתה לבית החולים.
   
דיון
  משחת ארניקה של וולדה מכילה 5% ארניקה מיובשת. התכשיר מרוכז בהרבה ממוצרים מקבילים וכולל 50 מ"ג ארניקה מיובשת לגרם של קרם. התמצית מורכבת משילוב של פרחים, שורש ושמן של Arnica montana; צמח אירופאי ממשפחת Asteraceae. החומר הפעיל הוא sesquiterpene lactones ובעיקר helenalin.
ארניקה משמשת בווטרינריה לטיפול בדלקות אקוטיות של גידים, מפרקים ועטין, וכן לצורך ניקוי וטיפול בפצעים של עור וריריות, אקזמה ודלקות עור. בהומאופתיה ווטרינרית, מיהול של 1:100 מוכן בתמצית אתנולית של צמח פורח טרי, או במיהול של 1:10 משורש.
ברפואה הומנית ארניקה מומלצת בשימוש חיצוני לטיפול בכאבי פרקים והחלמת פצעים. ארניקה קטלנית במינונים גבוהים. אסור לעכל את הצמח או שמנים המופקים ממנו. רק מיהולים הומאופתיים בטוחים לשימוש פנימי.

ההשפעות הפרמקודינמיות העיקריות של ארניקה הן עליה בקצב הנשימה, אפקט אינוטרופי של שריר הלב, ירידה בלחץ דם ואחר כך עליה, השפעה על מערכת העצבים (רעידות, עוויתות וקומה), כיווץ רחם, השפעה אנטידלקתית ועיכוב אגרגצית טסיות (עקב שיבוש צורת הטסיות ועיכוב יצירת תרומבוקסאן).

בבני אדם, שימוש אוראלי בארניקה גרם להרעלה חמורה ואף למוות. סימני הרעלה כללו בחילה, סחרחורת, שלשול, חום, דימומים, אריתמיה, דלקת מעיים קטלנית, הפרעות קצב לב, דיספנאה והתמוטטות. בנוסף דווחה פגיעה כבדית וכלייתית.
פינוי מהגוף מתרחש תוך 24-48 שעות, כאשר 60% מופרש בשתן והיתר בצואה.
לא קיים אנטידוט ומומלץ לגרום להקאה, לבצע שטיפת קיבה ומלבד טיפול תומך לתת פחם פעיל לספיחת שאריות רעל ממערכת העיכול.
   
  חזרה אל מאמרים מקצועיים עבור וטרינרים
   


 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים