להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        הכשת נחש בכלב

הכלב גזי (קיצור לגזר), הובא לבית החולים הווטרינרי לאחר שהוכש ע"י נחש צפע מתחת לעין שמאל.
 
בבדיקה ראשונית נמצאה עדות למצב של "שוק" – אספקת דם שאינה תקינה לאברי הגוף. מיידית נלקחו בדיקות דם ראשוניות והוחל הטיפול השגרתי בהכשות נחש - נוזלים, אנטי היסטימינים, שיכוך כאבים ואנטיביוטיקה (מאחר ובשיני הנחש עלולים להיות חיידקים). כולנו קיוונו כי הוא יתאושש בצורה מהירה כמו מרבית הכלבים המוכשים ע"י נחש ויחזור לביתו לאחר יום או יומיים (בעזרת טיפול וטרינרי,  96% מהכלבים המוכשים שורדים את ההכשה).
 
  לצערנו, כבר לאחר מספר שעות נוכחנו לדעת כי זהו לא המצב. לאחר שראינו כי הנפיחות בראשו מחמירה וכי מצבו הכללי מידרדר, בוצעו בדיקות דם שהראו הידרדרות במדדי הכליות (לעומת הבדיקות שבוצעו בהגעה לבית החולים). כמו כן ראינו שלחץ הדם של גזי נמוך.
בשלב זה התחלנו בתרופות המסייעות להעלאת לחץ הדם והגברנו את קצב הנוזלים במטרה להעלות את אספקת הדם לאברי הגוף (והכליות) בתקווה לשפר את המצב.

בבדיקות דם לאחר מספר שעות ראינו שיפור במצב הכליות אך נראתה ירידה במדדי החלבון (אך עדיין לא ברמה מסכנת חיים). המשכנו בטיפול ולאחר מספר שעות נוספות ראינו המשך הידרדרות משמעותית ברמת החלבון למצב נמוך ביותר (פחות מחצי מהרמה הנורמאלית הנמוכה). הירידה נובעת ממצב של וסקוליטיס – פגיעה בכלי הדם בשל ארס הנחש הגורמת לדליפת חלבון ונוזלים מכלי הדם.
 
הכלב גזי לאחר הכשת נחש
בשלב זה הוא החל לקבל תחליף חלבון (אלבומין), מנת פלאסמה וכמו כן הוא קיבל מנה של אנטי וונום במטרה לעצור את ההידרדרות.
בדיקות דם עוקבות נעשו כל מספר שעות. בבדיקה הבאה נראתה אנמיה חמורה ונראה שתוך שעות גזי איבד כמעט חצי מדמו בשל המרכיבים בארס הנחש הגורמים להרס כדוריות הדם האדומות. כמו כן נראה שרמת החלבון שלו עדיין אינה מספיק גבוהה. בשלב זה קיבל גזי מנת אנטי ונום נוספת ומנת דם מלא שהכילה תאי דם אדומים ופלאסמה.
 

 
בבדיקות דם עוקבות נראתה התייצבות איטית בערכי החלבון, אך רמת טסיות הדם שלו ירדה בצורה משמעותית. המשכנו בטיפול התומך תוך בדיקות דם כל מספר שעות ובדיקות לחץ דם לבחינת מצבו.

בכל יום ראינו ירידה קלה בבצקות ובנפיחות וביומו הרביעי לאישפוז הסכים לאכול מעט בעצמו (עד אז נאלצנו להאכילו במזרק). לאחר שני ימי אשפוז נוספים בהם מצבו התייצב והוא חזר לאכול, גזי שוחרר לביתו, עדיין עם נפיחות משמעותית בראשו ובצקות, אך במצב יציב מספק להמשיך את הטיפול בבית.
הכלב גזי ביום השחרור
   

 
מקרה זה אינו מקרה טיפוסי של הכשת נחש בכלבים, מרבית הכלבים המוכשים שורדים לאחר טיפול אינטנסיבי ומהיר ורובם אינו נזקק למנות אנטי ונום כמו שקיבל גזי. למידע נוסף ניתן ללחוץ על הקישור: הכשת נחש בכלבים.
   
  חזרה אל מקרים וטרינרים מעניינים
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים