להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        אנדוסקופיה וטרינרית

מהי אנדוסקופיה וטרינרית?
  אנדוסקופיה הינה שימוש במכשיר הנקרא אנדוסקופ המשמש להתבוננות או לביצוע פרוצדורות בתוך גוף בעל החיים דרך הפתחים הטבעיים (כגון האף, הפה או פי הטבעת) או דרך חתך בעור. 
    
אנדוסקופ הוא מכשיר המורכב מצינור ארוך שבו מצלמת וידאו וסיב אופטי המאפשרים צפייה בחללי הגוף או ביצוע פעולות כירורגיות (כגון לקיחת ביופסיות או הוצאת גופים זרים ממערכת העיכול).
קיימים כיום סוגים רבים של מכשירים, האנדוסקופ הצר ביותר בשימושינו קוטרו עומד על 3 מ"מ ומאפשר כניסה גם לחללים הקטנים ביותר. בבית החולים הווטרינרי שלנו נמצא מכשור זעיר ויחודי בישראל היכול להכנס למערכת השתן של כלבים זכרים או חתולות ולקחת ביופסיות ודגימות מדרכי השתן, זאת ללא צורך בניתוח!
   
סוגי מכשירי האנדוסקופ המשמשים בבית החולים הוטרינרי כוללים:
 
  • גסטרוסקופ - משמש לבדיקת הוושט, הקיבה והמעי הדק (כולל לקיחת ביופסיות או הוצאת גופים זרים)
  • קולונוסקופ - משמש לבדיקת המעי הגס
  • ברונכוסקופ - משמש לבחינת דרכי הנשימה והריאות
  • רינוסקופ - משמש לבחינת מעברי האף, לקיחת ביופסיות והוצאת גופים זרים
  • ציסטוסקופ - משמש לבחינת שלפוחית השתן וצינור השופכה
 
אנדוסקופ משמש את צוות בית החולים הוטרינרי לביצוע בדיקות שונות.
הבדיקה הנפוצה ביותר היא לאיתור ואבחון תולעת הפארק בכלבים ובדיקה האם הגרנולומה הנוצרה ע"י התולעת עברה התמרה סרטנית. במקרים של חשד למצב סרטני משמש האנדוסקופ ללקיחת ביופסיה מן הרקמה החשודה.
מקרה נפוץ נוסף של שימוש באנדוסקופ הוא להוצאת גופים זרים שונים וקרסי דיג ממערכת העיכול או הוצאת מלענים (זרע דגן) מדרכי הנשימה.
האנדוסקופ משמש גם לבחינת מערכת השתן בכלבים זכרים או בנקבות, איתור גידולים בדרכי השתן ולקיחת ביופסיות מהן.
   


 
היתרון העיקרי של השימוש באנדוסקופ הוא שבמקרים רבים הוא מהווה את דרך האבחון היעילה ביותר הקיימת (כגון אבחון תולעת הפארק) וכן העובדה שהוא מאפשר לקיחת ביופסיות מרקמות דוגמת הקיבה שעד כה התאפשרו בניתוח בלבד.
חסרון השיטה היא שבבעלי חיים, כל אנדוסקופיה מחייבת הרדמה מלאה והסיכונים הנלווים לכל פרוצדורה ספציפית (כגון דימומים או זיהום).
   


 
כיום, יתרונות השימוש באנדוסקופ גוברים על החסרונות במרבית המקרים ולכן השימוש במכשיר זה גובר מיום ליום ומאפשר לנו לתת לבעלי החיים שירותי רפואה וטרינרית מתקדמים ביותר.
בבית החולים אחראים על פרוצדורות אנדוסקופיות דר' ליאור אלטבט ודר' עינת יס, וטרינרית פנימאית מומחית.
   


 
בסרטון המצורף תוכלו לראות את אחד היתרונות העיקריים של אנדוסקופיה וטרינרית - הוצאת גופים זרים ממערכת העיכול ללא צורך בניתוח פולשני.
הכלבה בסרטון החליטה לבלוע את כל הרצועה שלה ובמקום לבצע ניתוח, הרצועה הוצאה באמצעות אנדוסקופ.
אזהרה: הסרטון אינו קל לצפיה!
 
   
  חזרה אל דפי מידע וטרינרים
   
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים