להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        בצקת - "הנחתום מעיד על עיסתו"

הקדמה
  הצטברות נוזלים בחללי גוף או באברים שונים אינה נעימה לבעל החיים, וגורמת גם לנו, כרופאים וטרינרים, להילחץ ולחפש דרכים לפתרון הבעיה. פורוזמיד אינה תרופת פלא לניקוז נוזלים או דם, ועלולה להזיק אם נשתמש בה בהתוויות הלא מתאימות. כדי לטפל בבצקת, עלינו להבין את המנגנונים הגורמים להיווצרותה, לאבחן את הגורם ולטפל בו בדרך המתאימה והיעילה ביותר.
   
היווצרות בצקת
  בצקת יכולה להיווצר ברקמות ובאברים שונים, כגון ריאות, עור ותת-עור, שריר, מערכת העיכול, מערכת השתן, מערכת העצבים ובחללי גוף שונים.
כמות הנוזל הנמצאת בחלל הבין-תאי (אינטרסטיציום), מאוזנת על ידי הסתננות של נוזל מכלי הדם הקטנים מחד, וניקוז הנוזל על ידי המערכת הלימפטית מאידך. באברים בעלי חלל פוטנציאלי, ההסתננות יכולה להיות דרך הסרוזה אל החלל (לב, ריאות, מערכת עיכול, כבד). קיימים מספר מנגנונים השומרים על האיזון וכשאחד או יותר מאלו מופר, נוצרת בצקת אינטרסטיציאלית:
  • הלחץ ההידרוסטטי שבתוך כלי הדם
  • הלחץ הקולואידי-אוסמוטי שבתוך כלי הדם
  • הממברנות המקיפות את כלי הדם
הגורמים לבצקת
   
עליה בלחץ ההידרוסטטי הוורידי – venous hypertension
  זהו הגורם הקלאסי והנפוץ להיווצרות בצקת. בכלי הדם העורקיים, קיימים מנגנונים המסייעים בוויסות הלחץ ההידרוסטטי. בהיעדר מנגנונים יעילים בכלי הדם הוורידיים, עליה בלחץ הדם בהם מעלה את לחץ הדם בנימים. כנגד הסננה מוגברת של נוזל מהנימים, קיימים מנגנוני הגנה, כגון הגברת הניקוז על ידי הגברת זרימת הלימפה, דליפה וניקוז דרך הסרוזה והורדת הלחץ הקולואיד-אוסמוטי באינטרסטיציום. אולם, בגבור הלחץ ההידרוסטטי, גם מנגנונים אלה יקרסו ויופר האיזון.
   
ירידה בלחץ הקולואיד – אוסמוטי
  חלבוני הדם ה"גדולים" (בעלי המשקל המולקולרי הגבוה) ובעיקר האלבומין, מונעים דליפת יתר של  נוזל. כאשר רמתם בדם יורדת (עקב ירידה בייצור, הרס , או איבוד), יורד הלחץ הקולואיד -אוסמוטי ומוגברת דליפה אל החלל האינטרסטיציאלי. גם כאן יש מנגנוני הגנה, אך בהחרפת התופעה, קורסים גם הם.
   
הגברת חדירות ממברנות כלי הדם
  ממברנות כלי הדם הקטנים בנויות מתאים, כשביניהם יש מעין "מפרקים" הקרויים Tight junctions. פגיעה בממברנה, כתוצאה מגורמים שונים, תגרום להגדלת המרווחים ולדליפת נוזל ואף חלבונים, בהתאם למידת הפגיעה.
   
הפרעה בזרימת הלימפה
  חסימה לימפטית או פגיעה פונקציונלית בזרימת הלימפה, תוריד את ניקוז הנוזל הבין תאי ובכך תגרום להצטברותו ולהופעת בצקת. היות והנוזל הלימפטי מתנקז אל המערכת הוורידית, הרי שעליה בלחץ ההידרוסטטי הוורידי שהוזכר קודם לכן, יפריע גם הוא לניקוז הלימפטי, הפועל בלחצים נמוכים יחסית ובכך ייווצר מעגל קסמים.
   
מחלות ומצבים קליניים הגורמים להיווצרות בצקת והטיפול בהם
   
עליה בלחץ הידרוסטטי - כשל לב וכבד
  עקב עליה בלחץ הוורידי ההידרוסטטי וקריסת מנגנוני הפיצוי וההגנה, נוצר גודש – הצטברות נוזל ברקמות.
בכלב – כשל לב שמאלי יוביל לבצקת ריאות. כשל לב ימני – אסייטיס ובצקת פריפריאלית.
בחתול – כשל לב שמאלי יגרום לבצקת ריאות. כשל לב ימני יתבטא טיפוסית בהיווצרות נוזל בחלל הפלאורלי.
הטיפול במצבים אלה – שיתון על ידי פורוזמיד או משתנים אחרים, וכן שאיבת הנוזל מהחללים.

* קיימת גם בצקת ריאות לא קרדיוגנית: נוירוגנית (על רקע של מכת חשמל או טראומת ראש), או בעקבות שאיפת עשן. מנגנון היווצרותה אינו ברור ואיננה מגיבה למשתנים.

כשל כבד המוביל לשחמת, עשוי לגרום לאסייטיס עקב עליה בלחץ ההידרוסטטי של הווריד הפורטלי. הטיפול המומלץ – פורוזמיד במינון נמוך יותר מזה שניתן בכשל הלב.

בנוסף לאלה, קיים גם גורם איאטרוגני – טיפול אגרסיבי מידי בנוזלים.
   
ירידה בלחץ הקולואיד אוסמוטי – כשל כליות, כבד, בעיות מערכת העיכול
  ירידה משמעותית בחלבוני הדם ובעיקר באלבומין, תגרום לירידה בלחץ הקולואיד-אונקוטי ובעקבותיו בריחת נוזל לרקמה הבין-תאית ולחללי הגוף.
ירידה בחלבון הינה תוצאה של:
○ ירידה בייצור – עקב כשל כבד.
הטיפול – מתן קולואידים סינתטיים ו/או פלזמה, דיאטה.

○ איבוד
1. עקב מחלות מעי – Protein loosing enteropathy
2. עקב מחלות כליה – Protein loosing nephropathy
3. עקב איבוד לחללים, כתוצאה ממצבים אחרים
הטיפול – מתן קולואידים סינטטיים ו/או פלזמה, דיאטה.

○ הרס – עקב פנקראטיטיס, כוויות גוף, מכת חום. הטיפול – סימפטומטי, פלזמה, דיאטה.
   
עליה בחדירות הקפילרות
  עקב מצבים דלקתיים רבים – תגובות אלרגיות, אנאפילקטיות, SIRS, ARDS , ספטיסמיה, אנדוטוקסמיה, טראומה, ניאופלזיה של כלי הדם והלימפה.
הטיפול – בהתאם למצב – אנטיביוטיקה, קורטיקוסטרואידים, תרופות אנטי דלקתיות, תרופות ציטוטוקסיות ואנטי-ניאופלסטיות, דיאטה.
   
הפרעה בזרימה הלימפטית
  עקב נאופלזיה – לימפטית או אחרת, מצבים דלקתיים, דלקת כלי הדם (vasculitis), טראומה, לחץ של מסה תופסת מקום.
הטיפול – טיפול בגורם הבעיה – תרופתי או כירורגי.
   
סיכום
  מנגנוני ההגנה נגד בצקת הינם מורכבים וקשורים בחוקים פיזיקליים שונים. ניסיתי במאמר זה לפשט את ההסבר, כדי שבקלות יחסית ניתן יהיה לאבחן, להבין את הגורם, ולטפל בהתאם.
נוכחנו לדעת שפורוזמיד למשל, מתאים למצבים מסוימים, אך במצבים אחרים אינו יעיל ואף עלול לגרום לנזק. קורטיקוסטרואידים לעומת זאת, הינם מייצבי ממברנות ונוגדי דלקת, אך בשימוש לא מתאים – עלולים לגרום לצבירת נוזלים ולהשפעות לוואי בלתי רצויות.
כלומר - הנחתום מעיד על עיסתו – הקשיבו לו !
   
  חזרה אל מאמרים עבור וטרינרים
   


 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים