להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        סכרת בכלבים וחתולים

מהי סכרת?
  סכרת הינה מחלה בה הגוף אינו מפריש אינסולין או אינו מגיב להורמון האינסולין שתפקידו להכניס את הסוכר (גלוקוז) אל תאי הגוף. כתוצאה מכך רמת הגלוקוז בדם עולה.
במחלה זו למעשה תאי הגוף "נשארים רעבים" מאחר והם אינם מקבלים את האנרגיה הדרושה להם (הגלוקוז לא נכנס לתוכם).
סוכרת מאפיינת בעלי חיים בוגרים או מבוגרים אך תיתכן בכל גיל. בכלבים המחלה נפוצה יותר בנקבות ואילו בחתולים דווקא בזכרים מסורסים.
גזעי הכלבים בהם סוכרת נפוצה כוללים: פודל, קיסהאונד, לאסה אפסו, יוקשייר טרייר, פינצ'ר, תחש, שנאוצר מינאטורי ואחרים.
   
גורמי סוכרת בכלבים וחתולים
  בכלבים הגורם העיקרי הוא חוסר ייצור אינסולין (סכרת מסוג 1, באנשים המצב מכונה "סכרת נעורים") בשל הרס של התאים המפרישים אינסולין מן הלבלב. הרס זה בד"כ נגרם ע"י מערכת החיסון של הגוף.
לעומת זאת, בחתולים, הגורם הנפוץ לסכרת הוא דווקא חוסר תגובה לאינסולין (מה שמכונה סוכרת מסוג 2), וזאת בשל השמנה מוגברת או תהליך דלקתי הגורם לתגובה מופחתת לאינסולין.
בנוסף גם דלקת כרונית בלבלב עשויה לגרום לפגיעה בתאים המפרישים אינסולין וקיימם גם מחלות גנטיות מסוימות או מחלות דלקתיות כרוניות הגורמות לשקיעת חלבוני דלקת בלבלב.
   
סימני סכרת בבעלי חיים
 
 • תיאבון מוגבר המלווה בירידה במשקל - זה הסימן הראשון בד"כ אותו רואים הבעלים.
 • שתיה והשתנה מרובה.
 • בכלבים המחלה יכולה להוביל לעיוורון בשל קטרקט.
 • הליכה על העקבים או חולשת רגליים אחוריות – נובע מפגיעה עצבית, נפוץ בחתולים.
 • במקרה של סיבוך המחלה לעיתים הבעלים יראו כי סימני מחלה הכוללים חוסר אכילה, דיכאון, אפתיה או הקאות: אלו עשויים להיות מצב של "חמצת קטוטית" (keto acidosis) המהווה סיבוך מסכן חיים המחייב טיפול רפואי מיידי באשפוז. במצב זה יש עלייה של חומצות מסוימות בדם, אשר מביא לחמצת כללית וגורם לאיבון תיאבון, דיכאון והקאות.
כיצד ניתן לאבחן סוכרת בכלבים או בחתולים?
 
 • הוטרינר יאבחן סכרת ע"י בדיקות דם המדגימות רמת סוכר גבוהה בדם במספר בדיקות (בצום).
 • בדיקת פרוקטוזאמין בדם – בדיקה המראה את רמת הסוכר בדם בשבועיים האחרונים. בדיקה חשובה ואמינה.
 • בדיקת שתן - רמת סוכר גבוהה בשתן לעיתים מסייעת באבחון (זוהי בדיקה חשובה כי חלק גדול ממקרי הסוכרת סובלים גם מדלקת בדרכי השתן).
 • חשוב לבצע בדיקות דם מקיפות בכדי לשלול מחלות נוספות אשר עלולות לגרום לסכרת או לגרום לסימנים דומים.
טיפול בסכרת בכלבים וחתולים
 
טיפול בסוכרת בכלביםהמרכיב הכי חשוב ביותר בטיפול בסוכרת בכלבים וחתולים הוא הבעלים! הצלחת הטיפול תלויה בהם מאחר ומדובר במחלה הדורשת טיפול יומיומי תוך תשומת לב לשינויים במצבו של בעל החיים.
 • הטיפול העיקרי במרבית המקרים כולל הזרקת אינסולין לבעל החיים, פעמיים ביום. קיימים מספר סוגים של אינסולין ולעיתים יש צורך בשינוי סוג האינסולין הניתן לכלב או לחתול מאחר ויש בעלי חיים אשר יגיבו בצורה טובה יותר לסוג מסוים של אינסולין. בכלבים האינסולין הנפוץ בשימוש הוא מסוג NPH ואילו בחתולים האינסולין הנפוץ בשימוש הוא מסוג גלרג'ין. בחתולים אינסולין נידרש תמיד בתחילת הטיפול במחלה, אך בחלק מן המקים הוסכרת עשויה לחלוף עם הזמן.
 • מזון רפואי - חלק חשוב בטיפול. בכלבים המזון מכיל סיבים תזונתיים ופחמימות מורכבות (מסייע למנוע עליה מהירה מידי של רמת הסוכר בדם) ובחתולים משתמשים במזון עם רמות חלבון גבוהות.
 • תרופות - קיימות תרופות אשר יכולות להוריד את רמת הסוכר בדם (יעילות יותר בחתולים).
 • הפחתת משקל ופעילות גופנית יכולים לעזור באיזון המחלה.
   
כיצד נדע האם הטיפול עובד?
  ניתן לדעת כי הטיפול עובד לפי העלמות הסימנים שתוארו (שתיה והשתנה מרובה, אכילת יתר). 
לעיתים יש צורך בבדיקות שתן בבית לבדיקת רמת הסוכר בשתן. בדיקה זו מבוצעת באמצעות מקלון בדיקת שתן מיוחד הניתן לבעלים בד"כ במתן שתן ראשון בבוקר.
 
בד"כ בשלב הראשון במרפאה תבוצע "עקומת גלוקוז" אשר בודקת את התאמת מינון וסוג האינסולין בבעל החיים. לעיתים ההתאמה תבוצע ע"י בדיקות נוספות אשר תבדוקנה את רמת הסוכר בדם מספר שבועות לאחר תחילת הטיפול (כגון בדיקת פרוקטוזאמין).
עם תחילת הטיפול במחלה יש להגיע לביקורת תכופות יחסית אצל הוטרינר, לצורך בדיקה גופנית, שקילה ובדיקות דם ושתן, זאת בכדי להעריך את התגובה לטיפול. בתחילת המחלה הביקורות תדירות יותר, ועם הזמן תדירותן יורדת.

חשוב להבין כי לעיתים לוקח זמן לאזן את בעל החיים (לעיתים מספר חודשים). במקרים מורכבים יש צורך בשינוי סוג האינסולין, התאמת דיאטה מיוחדת או שילוב מספר טיפולים. מקרי סוכרת המופנים לבית החולים מטופלים בחירום ובשגרה ע"י ד"ר עינת יס, וטרינרית פנימאית מומחית בעלת ניסיון של שנים רבות בטיפול במחלת הסוכרת. במקרי חירום הכלב או החתול מיוצב בתחילה ע"י מחלקת החירום של בית החולים הווטרינרי וד"ר יס ממשיכה את הטיפול לאחר מכן.
 
   
פרוגנוזה
  באם בעל החיים מצליח לשמור על משקל תקין, אוכל את המזון המתאים לו והבעלים מסוגל לתת את אינסולין ללא בעיות, בעל החיים יקבל איכות חיים טובה.
עם זאת, לטווח הארוך יתכנו סיבוכים כגון קטרקט ועיוורון בכלבים, דלקות בדרכי השתן או פגיעות עצביות (יותר בחתולים). 

קיימים שני סיבוכים עיקריים מסכני חיים בסוכרת:
הראשון – מתן מינון גבוה מדי של אינסולין (יכול להגרם ממתן איסולין למרות שבעל החיים אינו אוכל או מתן בטעות של מינון גבוה מדי ע"י הבעלים) – במקרה זה יראה בעל חיים מדוכא וחלש, לעיתים אף המצב יכול לגרום לפרכוסים. הטיפול המיידי במצב הוא למרוח מייפל / דבש או מי סוכר על החניכיים של בעל החיים ולהגיע מייד אל הוטרינר.
הסיבוך השני שכבר הוזכר נקרא סוכרת קטו-אצידוטית -  במצב זה נוצרות חומצון שומן הגורמות לחמצת בדם המסכנת חיים. 
 
למרות הסיבוכים האפשריים, במידה וקיים מעקב אחר בעל חיים סכרתי בצורה טובה ניתן להמנע מהם או להתמודד עימם. הטיפול בכלב או חתול סכרתיים הינו מאתגר, אך גם מאד מתגמל. רוב הכלבים או החתולים הסכרתיים הינם בריאים ומאושרים וצפויים לחיות חיים תקינים לאורך זמן. מסיבה זו אין להרים ידיים בזמן האבחון וכדאי לטפל במחלה ולהעניק לבעל החיים איכות ואורך חיים.
   
  חזרה אל דפי מידע
   
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים