להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        אסטמה בחתולים

מהי אסטמה?
  אסטמה בחתולים הינה מחלה של דרכי האוויר המתפצלות מקנה הנשימה. דרכי אויר אלו, הנקראות "ברונכים" (סימפונות) ותפקידן לאפשר את מעבר האוויר אל הריאות ומהן. כאשר הברונכים נחסמים או מוצרים, התוצאה הסופית הינה פגיעה ביכולת להעביר חמצן אל הריאות ומהן לשאר הגוף.
 
מהם הגורמים לאסטמה בחתולים ומהם סימני המחלה?
  המחלה נובעת בד"כ מרגישות יתר של מערכת החיסון לגורמים נשאפים.
הסימנים הנפוצים הם: שיעול קבוע, מחזורי או עונתי, קשיי נשימה ו/או צפצופים. המחלה מתאפיינת באפיזודות ("התקפים") של קשיי נשימה או שיעול.
שיעול מאומץ יכול להיראות כמו ניסיונות הקאה. הנשימה יכולה להיות מהירה או מאומצת, ובמקרים קיצוניים החתול נושם בפה פתוח.

סימנים אלה אינם ספציפיים ויכולים להצביע על מחלה אחרת, כדוגמת כשל לב, דלקת ריאות או אפילו גידול בדרכי הנשימה. על כן, אם החתול מראה סימנים אלו חשוב לבצע אבחון נוסף.
 
אבחון
  האבחון הראשוני מתבצע באמצעות צילומי רנטגן של בית החזה.
לעיתים נעזרים גם בבדיקות דם בהן ניתן לראות עליה של תאים מסוג אאוזינופילים המקושרים למחלה. בחלק מן המקרים מבוצעת גם נטילת דגימת תאים מקנה הנשימה ודרכי הנשימה (ברונכים), בדיקתם תחת מיקרוסקופ וניסיון לבודד מהם את גורם המחלה. בבית החולים שלנו, במקרים מורכבים מעורבת דר' עינת יס, וטרינרית פנימאית מומחית בעלת ניסיון רב בטיפול במחלות מערכת הנשימה בחתולים. 
 
טיפול באסטמה בחתולים
 
  • הפחתה למינימום את חשיפת החתולים לעשן, אבק ותרסיסים למיניהם.
  • הפחתת משקל בחתולים בעלי משקל עודף.
  • טיפול תרופתי: מרחיבי ברונכים (כגון "ונטולין") וסטרואידים, המסייעים בהקטנת התגובה הדלקתית. כיום קיימים משאפים מיוחדים לחתולים אשר מאפשרים טיפול בסטרואידים תוך הקטנה למינימום של תופעות הלוואי. מידע נוסף ניתן למצוא באתר: http://www.aerokat.com
פרוגנוזה
  קיימת חשיבות רבה לביצוע ביקורות ומעקב אצל הוטרינר והפרוגנוזה להחלמה משתנה ממקרה למקרה.
כאשר מדובר בצורה האקוטית והגורם הראשוני זוהה, הסיכוי להחלמה הינו מצוין. כאשר נגרם נזק קבוע לדרכי האוויר, המחלה איננה ניתנת לריפוי, אולם ניתן למתן את הסימנים ולהאט את הנזק על ידי טיפול תרופתי מתאים.
במקרים חמורים או במצב של התקף אסטמה קשה שאינו מטופל בזמן, לעיתים לא ניתן להציל את בעל החיים.
 
  דפי מידע - בית חולים וטרינרי
   

 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים