להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        הרעלת רעל עכברים


 
הרעלת רעל עכברים בכלבים היא מההרעלות הנפוצות ביותר המטופלות בבית החולים הווטרינרי שלנו. הרעלה זו נפוצה מאחר ורעל עכברים מפוזר ע"י העירייה וכן ע"י בעלי בתים ומדבירים, גם בשטח עירוני. הרעל טעים לכלבים ולכן הם אוכלים אותו ומורעלים.
   


 
רעל עכברים מעכב אנזים (סוג של חלבון) אשר יוצר את הצורה הפעילה של ויטמין K. כאשר ויטמין זה אינו מופעל נפגעת מערכת קרישת הדם ולכן הדם אינו קורש (זאת מכיוון שחלק מחלבוני הקרישה דורשים את הצורה הפעילה של הויטמין לשם פעילותם התקינה). התוצאה של הרעלה זו היא דימומים בלתי נשלטים (גם מהפציעות הקלות ביותר).
   

 
הרעל מתחיל להשפיע רק מספר ימים לאחר אכילתו והסימנים עצמם יכולים להופיע מאוחר עוד יותר (תלוי בסוג הרעל המדויק). משך פעולתו של הרעל הוא מספר שבועות (כתלות בסוג: דור ראשון של רעל עכברים משפיע כשבועיים, דור שני לכחודש ואילו דור שלישי, שכיום לא נמצא בארץ, לחודשיים).
   
סימני הרעלת רעל נגד עכברים
  הסימנים תלויים במקום הדימום ולכן יכולים להופיע:
 • דימומים תת עוריים
 • דימומים מהאף
 • צואה כהה או דמית
 • הקאות דמיות
 • צליעה אם יש דימום למרפקים
 • חולשה קשה בדימום פנימי רב
 • ריריות חיוורות
 • קשיי נשימה אם הדימום הוא לבית החזה.
 • יתכנו גם סימנים עצביים אם נוצר דימום למערכת העצבים – סימנים אלו יכולים להיות הליכה בחוסר שיווי משקל, פרכוסים, עיוורון ועוד.
  דוגמא למקרה שכזה ניתן לקרוא כאן – הרעלת רעל עכברים שגרמה לעיוורון. לתיאור מקרה אחר של ההרעלה שטופל בבית החולים - הרעלת רעל עכברים בכלבה.
אבחון ההרעלה
  כיום קיימת בדיקת דם לזיהוי הרעל עצמו אך בדיקה זו אינה זמינה לרוב.
בדיקת זמן קרישה היא בדיקה זמינה ופשוטה המבוצעת בבית החולים הוטרינרי ונותנת תשובה כמעט מיידית לאפשרות ההרעלה. אם הבדיקה מראה כי זמן הקרישה ארוך ביותר זוהי אינדיקציה טובה כי בעל החיים הורעל ע"י רעל עכברים.
בנוסף לבדיקה זו יש לבצע גם ספירת דם ובדיקת ביוכימיה של הדם להערכת מצבו הכללי של הכלב וכמות הדם שאבדה.
   
טיפול
  אם בעל החיים נראה כשהוא אוכל את הרעל ניתן לגרום להקאה או לבצע שטיפת קיבה. לאחר מכן יקבל בעל החיים כדורים של ויטמין K (שהוא הנוגדן להרעלה) לחודש, למקרה וחלק מהרעל הצליח להיספג בגוף.

כאשר נראים כבר סימני ההרעלה ניתן בהזרקה ויטמין K אשר חסר לבעל החיים.
בהרעלות קשות יש צורך במתן מנת פלאסמה (נוזל הדם המכיל את החלבונים) המספקת לגוף את חלבוני הקרישה הנחוצים לו באופן מיידי (זאת בנוסף למתן ויטמין K). אם הכלב איבד כבר דם רב הוא יזדקק גם למנת דם (מנות דם ופלאסמה נקנות מבנק דם וטרינרי הנמצא בבית החולים).
מכיוון שמשך השפעת הרעל ארוכה יש להמשיך לתת ויטמין K גם לאחר שמצב הכלב משתפר, למשך כחודש.
   
תחזית החלמה
  מרבית הכלבים המטופלים שורדים את ההרעלה ומחלימים החלמה מלאה (כל עוד לא הגיעו מאוחר מדי ובמידה ולא היו דימומים חמורים למערכת העצבים).
   
  חזרה אל דפי מידע וטרינרים
   
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים