להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        Squamous cell carcinoma בחלל הפה בחתולים

  תיאור מקרה
    יולי, חתולת DSH כבת 13 שנים הגיעה אל בית החולים הוטרינרי בכפר הירוק עם תלונה על אנורקסיה שהתפתחה בהדרגה וריור דמי. בבדיקה גופנית התגלתה לקות מכוייבת בקוטר של כ-2 ס"מ בחיך העליון.
ספירת דם הייתה תקינה ובביוכימיה נמצאה היפרגלובולינמיה. בוצעו צילומי רנטגן של הלסת העליונה בהם לא נראתה פלישה של הגידול אל רקמת העצם.
מהלקות בפה נלקחה ביופסיה אשר התבררה כ (Squamous cell carcinoma (SCC.
     

 
  יולי עברה ניתוח Hemimaxillectomy במהלכו התגלתה גם מעורבות נרחבת של העצם שלא נראתה בצילומי הרנטגן. סגירת הפצע הייתה קשה מכיון שהוסרה רקמה רבה ולכן, בלית ברירה, על התפרים שמוקמו היה מתח רב. לאחר הניתוח יולי הוזנה דרך צינור אזופיגאלי וטופלה בשילוב של מס' תרופות אנלגזיה ואנטביוטיקה.

בימים הראשונים נראה כי מצבה משתפר והיא אף החלה לאכול באופן עצמאי אך לאחר כשבוע וחצי הפסיקה לאכול, הפכה אפאטית בהדרגה ובבדיקה התברר כי התרחש כשל של חלק נכבד מהתפרים והיה חשד להווצרות פיסטולה אורונזלית. בשלב זה הבעלים החליט על המתת חסד.
     
    oral Squamous cell carcinoma oral Squamous cell carcinoma post op
    תמונה 1 : הלקות בפה לפני התערבות כירורגית תמונה 2: 12 יום לאחר מקסילקטומי - כשל התפרים
       
  דיון -  Squamous cell carcinoma בחלל הפה בחתולים
    SCC הוא הגידול הנפוץ ביותר החלל הפה בקרב חתולים מבוגרים ומהווה בין 3% ל-12% מכלל הנאופלסיות בחתולים.
לגידול תכונות של אגרסיביות ופולשנות מקומיים ולכן שיעור החזרתיות לאחר הסרה כירורגית גבוה מאד. גרורות נדירות בשלב האבחון ומתפתחות רק בשלב מתקדם מאד של המחלה.
המיקומים השכיחים ביותר הם הלשון ומוקוזת החניכיים במנדיבולה (מעל 70%). מיקומים נפוצים פחות הם החניכיים של המקסילה ומוקוזת הלחי.
     
  סיגנלמנט
    הגיל הממוצע בזמן האיבחון הוא 12-13 שנים. לא נמצא הבדל בשיעור המקרים בקרב זכרים או נקבות או נטייה של גזעים מסויימים לפתח את הגידול.
     
  סימנים קליניים
   
 • ריור מוגבר (לעיתים דמי)
 • דיספאגיה שמתפתחת בדר"כ בהמשך לאנורקסיה
 • איבוד משקל
 • הליטוזיס
 • שיפשוף הפה עם כפות הרגליים (במיוחד אחרי ניסיונות אכילה)
 • בבדיקה פיסיקלית
  • לקות אופיינית בפה
  • הגדלת קשרי לימפה סאב-מנדיבולרים רק בפחות מ-30% מהמקרים.
  אבחון - אבחון ודאי נעשה באמצעות ביופסיה.
     
  טיפול
    כלל הטיפול הוא פלאטיבי בלבד ומטרתו לאפשר לחתול לקבל הזנה הולמת ולמנוע כאב. אף אחד מהטיפולים האפשריים אינו מביא לריפוי מלא. בדר"כ יש צורך בשילוב של מספר טיפולים.
 • הקרנות: כאשר גידול מערב עצם הרגישות של איזור העצם להקרנות הנגוע נמוכה. טיפול בהקרנות, אפילו תוך שימוש בתרופות המגבירות את הרגישות לקרינה, מביא לתוצאות גרועות ב-SCC בחתולים אך יכול לעזור כחלק מהאפקט הפלאטיבי.
 • כימותרפיה: כיום לא נמצאה עדיין תרופה יעילה לטיפול ב-SCC.
 • Zoledronate - תרופה המשמשת בבנ"א וגורמת לעיכוב אנגיוגנזה ואוסטאוליזיס של הגידול. במחקרים iv-vivo ו-in-vitro נמצא כי יש לה אפקט מסויים של בלימת קצב התפתחות הגידול אך היא אינה מביאה לרימסיה או לעצירה מוחלטת בהתפתחות הגידול.
 • כירורגיה: הטיפול הנפוץ ביותר. מכון שמעורבות עצם נפוצה מאד בזמן האבחון אין טעם בהסרה שמרנית ויש צורך בהסרה רדיקלית. המטרה בניתוח היא להסיר את המסה עם שוליים נקיים (1 ס"מ של רקמה בריאה) ולכן גם במקרה בו המסה קטנה יהיה צורך בהסרת כמות גדולה של רקמות. בהתאם למיקום המסה יש לבצע Mandibulectomy או Maxillectomy חלקי או מלא.

  למרות שביצוע הפרוצדורות הנ"ל הוא אפשרי, העובדה כי לחתולים יש ראש קטן יחסית יחד עם הצורך ביצירת גבולות נקיים נרחבים, מביא לכך שהניתוח מצליח להביא לריפוי מלא רק במקרים נדירים בהם מדובר במסה קטנה מאד בשלב ראשוני.
 • אנלגזיה: מרכיב הכרחי (ואולי החשוב ביותר) בטיפול! ההמלצה היא לשלב NSAID עם אופיאט לפחות בשלב הראשוני ובהמשך להוריד מינונים על פי הקליניקה.
 • צינור הזנה אזופגאלי: אצל רוב החתולים יש קושי או חוסר יכולת לאכול עקב הכאב הרב ולכן כמעט בכל מקרה מומלץ על התקנת צינור הזנה כאשר השאיפה היא שהטיפול יביא למצב בו החתול מסוגל לאכול באופן עצמאי, מה שגם מהווה קריטריון  משמעותי לאיכות החיים שלו ולהצלחת או כישלון הטיפול הפלאטיבי.
     
  פרוגנוזה
    זמן שרידות ממוצע (MST) הוא 44 ימים. שיעור השרידות לאחר שנה עומד על פחות מ-10%. נמצא כי טיפול ב-NSAID מאריך את זמן השרידות.
     
  לסיכום
    SCC בחלל הפה בחתולים הוא גידול שגורם לפגיעה קשה ביותר באיכות חייו של החתול ובמרבית המקרים בזמן האבחון לא קיימת אפשרות ריפוי. לכן חשוב להסביר לבעלים שהמטרה היא לצמצם את רמת הסבל ובמקרים בהם טיפול פלאטיבי אינו אפשרי או אינו יעיל מספיק, ההמלצה היא לבצע המתת חסד.
     
  מקורות
   
 1.  A.M. Hayes, V.J. Adams, T.J. Scase, S. Murphy.  Survival of 54 cats with oral squamous cell carcinoma in United Kingdom general practice.  J Small Animal Pract.;48(7):394-9, 2007.
 2. C.E Harvey. Management of feline oral neoplasia. Western Veterinary Conference 2004.
 3. N.C. Northrup, K.A Selting, K.M. Rassnick, O.Kristal, M.G. O'Brien, G. Dank, R.S. Dhaliwal, S.Jagannatha, K.K Cornell, T.L. Gieger. Outcomes of Cats With Oral Tumors Treated With Mandibulectomy: 42 Cases. Journal of the American Animal Hospital Association; 42:350-360, 2006.
 4. J.M. Wypij , T.M. Fan, R.L. Fredrickson , A.M. Barger , L.P. de Lorimier, S.C. Charney . In vivo and in vitro efficacy of zoledronate for treating oral squamous cell carcinoma in cats. J Vet Intern Med;22(1):158-63, 2008
    חזרה אל מאמרים עבור וטרינרים
     
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים