להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        מלען באף של כלב

 
  חומי, כלב מעורב צעיר ובריא, טייל עם בעליו בשדות בשעות הצהריים, שם הוא חגג את החופש הגדול של הכלבים - לרוץ חופשי בלי רצועה.
הוא הובא אל בית החולים הוטרינרי בכפר הירוק בשל רצף התעטשויות שלא פסקו שהחלו מעט אחרי שחזר מהטיול בשדות.
בבדיקה של חומי נמצאו מעט הפרשות ודימום קל מנחיר שמאל של אפו.
היה ברור שחומי סובל מאוד ושמשהו נכנס לאפו ומציק לו.
החשד העיקרי במצב זה (בייחוד לאחר טיול בשדות) הוא שנכנס מלען לאפו של הכלב.
     
   אז מה זה בעצם מלען? 
    מלען הוא זרע זיפני של צמחי השיבולת. מלענים נפוצים בסוף האביב ובקיץ.
הזרע עטוף בזיפים נוקשים ומשוננים אשר משמשים אותו להצמדות לבעלי החיים העוברים ליד הצמח ובכך מעבירים את הזרע לאזורים חדשים (זוהי למעשה דרך ההפצה של הצמח).
 
הבעייתיות היא שהמלען מתקדם בכיוון אחד, עם הזיפים, קדימה. מסיבה זו, אם המלען חודר לאפו או לאוזנו של כלב הסיכוי שהכלב יצליח להוציאו בעצמו, ללא עזרת וטרינר, הוא קטן ביותר.
  וטרינרית בודקת אוזן של כלב
      
  מלענים נוטים להתחפר בפרוות בעלי החיים, להיתקע בעין, בין אצבעות הרגליים ובמקרים נדירים אף להישאף לדרכי הנשימה. מלען המתקדם בתוך גוף בעל החיים יכול לגרום לבעיות רבות. הוא יכול לנדוד בתוך העור, האוזן או האף. בנדידתו הוא גורם לזיהום ודלקת ואם הוא מצליח להתחפר עמוק בגופו של הכלב הוא יכול לגרום לזיהום חמור והוצאתו תהיה בניתוח מורכב בלבד. בעיתיות נוספת של מלענים היא העובדה שלא ניתן לזהותם ברנטגן ולכן קשה מאוד לאבחנם אם כבר חדרו עמוק לתוך רקמת בעל החיים. 
     


 
  מקרים של דלקות תת עוריות, הפרשות מוגלתיות מן האף או האוזן אשר אינם נפתרים או חוזרים לאחר הפסקת טיפול באנטיביוטיקה צריכים להעלות חשד להמצאות מלען באזור.
מקרים חמורים יכולים להוביל למצב מסכן חיים, בייחוד אם המלען הגיע לתוך דרכי הנשימה (הריאות) או האיברים הפנימיים.
     
  ועכשיו בחזרה לחומי:
    בשל החשד להמצאות מלען באפו של חומי הוחלט לבצע רינוסקופיה. זוהי פרוצדורה בה מכניסים אנדוסקופ המורכב מסיב אופטי עם מצלמה בקצהו בחיפוש אחר המלען (או כל דבר אחר אותו אנו מחפשים).
חומי הורדם לשם הפרוצדורה מאחר והיה ברור כי לא ניתן להכניס ציוד לאפו בלי שיתעטש או שיגרם לו סבל נוסף. במהלך הפרוצדורה אכן נמצא מלען באפו.
בעדינות, דר' ליאור אלטבט אשר ביצע את הרינוסקופיה ניתק את המלען מרקמת האף והוציא אותו מהנחיר (ראו סרטון, לא מיועד לרגישים שבכם). 

בתמונה ניתן לראות את המלען שהוצא מאפו של חומי הכלב. 
מלען שהוצא מאף של כלב
 
         
    מיד אחרי שחומי התאושש מן ההרדמה שמנו לב כי הוא רגוע הרבה יותר ואינו מתעטש. הוא שוחרר לביתו עם טיפול אנטיביוטי, מעט מאוחר יותר, כשהוא שמח וטוב לב.
 
    מקרים וטרינרים
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים