להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        היפוך קיבה בכלבים


אז מה זה בעצם היפוך קיבה?
  היפוך קיבה בכלבים הוא מצב בו הקיבה מתנפחת עקב הצטברות של גז, ולבסוף היא מתהפכת סביב צירה, לוכדת את הגז ועקב כך משבשת את אספקת הדם אליה. הסיבוב חוסם את יציאת האוויר מן הוושט ולמעשה הקיבה ממשיכה להתנפח ללא אפשרות לנקז את הגז בתוכה. 
במצב זה הקיבה הנפוחה לוחצת על הסרעפת והחזה וגורמת לקשיי נשימה. בנוסף הקיבה לוחצת על כלי הדם הגדולים של הבטן ומונעת מהדם לחזור ללב. קשיי הנשימה והפגיעה בהחזר הדם עלולים לגרום להתמוטטות ומוות תוך זמן קצר (2-3 שעות) ללא טיפול חירום. חשוב לדעת כי הטיפול בהיפוך קיבה מצליח במרבית המקרים אם הוא ניתן בזמן.
היפוך קיבה נפוץ יותר בכלבים בוגרים מגזעים גדולים או ענקיים כאשר זכרים נמצאים בסיכון גבוה מאשר נקבות. הסיכוי להפגע עולה עם גיל הכלב.
   
מהם הגורמים להיפוך קיבה?
  נמצאו מספר גורמים המעלים את הסיכוי להתפתחות היפוך קיבה והימנעות מהם חשובה בעיקר בכלבים מגזעים גדולים כגון דני ענק, סאן ברנרד, ווימרנר, רועה גרמני וכו'. גורמים אלה כוללים אכילת ארוחה אחת גדולה ביום, אכילה מהירה ופעילות גופנית על קיבה מלאה. מסיבה זו אנו ממליצים על חלוקת ההזנה למספר מנות ביום והגבלת פעילות לאחר הארוחה.
 
סימני היפוך קיבה בכלב?
 
  • הסימן הבולט ביותר בהיפוך קיבה הוא התנפחות של הבטן, בעיקר בחלקה העליון באזור הצלעות
  • ניסיונות הקאה (בד"כ ללא תוכן או עם ריר בלבד)
  • ריור
  • נשימה מהירה
  • חוסר רצון לאכול
  • כאב בטני במישוש
  • מצוקה והתמוטטות
חשוב להבין כי היפוך קיבה הוא מצב חרום אשר מהווה סכנת חיים! בכל חשד למצב זה יש לפנות מיידית אל וטרינר תורן או בית חולים וטרינרי.
 
כיצד ניתן לאבחן היפוך קיבה בכלבים?
  אבחון היפוך קיבה נחשב פשוט יחסית והוא מבוצע על ידי בדיקה גופנית של וטרינר בה מזוהה בטן נפוחה עם אוויר רב באזור הקיבה וצילום רנטגן בו הכלב שוכב על צידו הימני.
לאחר אישור האבחון בד"כ מבוצעות מספר בדיקות דם להערכת מצבו הכללי של הכלב ולאבחן נזקים אפשריים אשר נגרמו בשל המצב.
   
טיפול בהיפוך קיבה:
  הטיפול הראשוני הוא הורדת הנפיחות של הקיבה (ע"י העברת צינור דרך הפה או מחט המוכנסת אל הקיבה דרך העור) ועירוי נוזלים לווריד בקצב מהיר.
לאחר הייצוב הראשוני של הכלב הטיפול החשוב הינו ניתוח בו הקיבה מוחזרת למקומה ומקובעת לקיר הגוף כדי למנוע אירוע היפוך קיבה חוזר. ללא ניתוח הסיכוי לחזרתיות גבוה ביותר ולעיתים קרובות מתרחש תוך שעות בודדות.
לעיתים, בשל פגיעה באספקת הדם והמתיחה החמורה של דופן הקיבה, חלקים מן הקיבה נפגעים ויש צורך להסירם בניתוח, מצב דומה יכול לקרות גם לטחול ובמקרים מסוימים גם הוא מוסר. 

לאחר הניתוח יתכנו סיבוכים שונים כגון הפרעות בקצב הלב או פגיעה בקרישת הדם ומסיבה זו יש צורך באשפוז למשך כיומיים לשם מעקב והתאוששות.
במהלך האשפוז הכלב יטופל בנוזלים לווריד, אנטיביוטיקה, שיכוך כאבים, תרופות נגד בחילות ותרופות להגנה על מערכת העיכול. 
במקרים של פגיעה בקרישת הדם הכלב יטופל במנות פלאסמה הנקנות מבנק דם של כלבים

חזרתיות של המצב לאחר ניתוח נמוכה ובד"כ בעל החיים חוזר לביתו לחיים תקינים כמעט ללא הגבלות.
   
מניעת היפוך קיבה
 
  • האכלת שתי ארוחות ביום במקום ארוחה אחת
  • מניעת פעילות גופנית מאומצת לאחר ארוחה גדולה
  • קיבוע קיבה מבעוד מועד בגזעים המועדים או בכלבים אשר קרובי משפחה שלהם סבלו מהיפוך קיבה (יש המבצעים זאת כבר בזמן סירוס הכלב). זוהי הדרך המניעתית היחידה אשר הוכחה בפועל למניעת המצב. 
   

                                                                                                 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים