להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        וטרינר מומחה

מהו וטרינר מומחה?
וטרינר מומחה - בית חולים וטרינרי

בדומה לרפואה של בני אדם, גם ברפואה הוטרינרית יש מסלולי התמחות שונים. אורך התמחות הוא בד"כ 3-4 שנים ובסופה מבחן מסכם. רק לאחר מעבר המבחן בהצלחה, מוגדר הוטרינר כ"וטרינר מומחה".
במהלך ההתמחות משתתף הוטרינר בסמינרים ובכנסים, כותב ומפרסם מאמרים בספרות המקצועית וכמובן משתתף באופן פעיל בהדרכת סטודנטים לווטרינריה.

חשוב לדעת כי בכדי לשמור על תואר "וטרינר מומחה", גם לאחר סיום ההתמחות, על הוטרינר להמשיך ללמוד, לפרסם מאמרים ולהגיע לכנסים והשתלמויות. בכך שומר תמיד הוטרינר המומחה על היותו מעודכן בתחומו ועל תוארו כמומחה.

בית החולים הווטרינרי בכפר הירוק הוא אחד מבתי החולים הוטרינרים בהם עובדים מספר וטרינרים מומחים רבים בתחומים שונים. ניתן לקבוע תור ישירות למומחה או, במידת הצורך, מעורב וטרינר מומחה, במקרה מורכב.

מהם תחומי ההתמחות של הרפואה הוטרינרית?
ברפואה וטרינרית קיימים תחומי התמחות רבים כגון:
  • רפואת חירום וטיפול נמרץ - רפואה וטרינרית העוסקת בטיפול במקרי חירום וטראומות כגון הרעלות, תאונות דרכים, הכשות נחש, נפילה מגובה ועוד.
  • רפואה פנימית -  עוסקת באבחון ובטיפול במחלות אשר במרבית המקרים אינן דורשות התערבות ניתוחית. מחלות אלו כוללות מחלות כליה, כבד או לבלב, מחלות הורמונאליות כגון סוכרת, ייתר או תת פעילות בלוטות שונות בגוף בעל החיים (כגון בלוטת התריס או האדרנל), מחלות אוטואימוניות ועוד.
  • כירורגיה ואורטופדיהוטרינרים המבצעים ניתוחים מורכבים או מאבחנים בעיות של מערכת השלד והשריר כגון צליעות ובעיות מפרקים.
  • נוירולוגיה אבחון וטיפול מחלות של מערכת העצבים המרכזית וההיקפית (כגון אפילפסיה, פריצות דיסק, דלקות בחוט השדרה או במוח, גידולים במערכת העצבים ועוד).
  • דרמטולוגיה (רפואת עור) - וטרינר דרמטולוג עוסק בטיפול במקרים של טפילי עור, פטרות, דלקות עור, אלרגיות שונות, מחלות אוטואימוניות המערבות את העור ובעיות בצמיחת פרווה בבעלי חיים.
  • הדמייה (רדיולוגיה) - תחום ברפואה וטרינרית העוסק בביצוע ופיענוח צילומי רנטגן, בדיקות אולטראסאונד, סי טי או MRI.
  • אופתלמולוגיה - אבחון וטיפול במחלות עיניים.
  • אונקולוגיה - טיפול ואבחון במחלות סרטניות, ביצוע כימותרפיה והקרנות. 
  • קרדיולוגיה טיפול ואבחון מחלות הקשורות בתפקוד לקוי של הלב כגון אי ספיקה וטיפול במחלות כלי הדם הקשורות לתפקוד הלב.
מה היתרון בטיפול ע"י וטרינר מומחה?
ההתמחות מאפשרת לווטרינר להגדיל את ידיעותיו בתחום המומחיות ולספק שירותי רפואה וטרינרית טובה ומקצועית יותר. וטרינרים מומחים עוסקים גם במחקר ובפיתוח של תרופות ודרכי טיפול חדשים והם, מטבע הדברים, חשופים יותר לחידושים בתחומם.
קיימות גם פרוצדורות אשר לא ניתנות לביצוע ע"י וטרינר ללא מומחיות. כך לדוגמא, רק נוירולוג (וטרינר העוסק בטיפול במחלות של מערכת העצבים) יכול לקחת דגימת נוזל חוט שדרה ולאבחן מחלות על ידי פרוצדורה זו. זוהי לדוגמא דרך האבחנה היעילה ביותר כיום לאבחון נגיעות בתולעת הפארק בחוט השדרה בכלבים. בנוסף נוירולוגים מבצעים פיענוחים של בדיקות סי טי המבוצעות בבית החולים לזיהוי גידולים במערכת העצבים, פריצות דיסק ועוד.
כך גם לדוגמא, קיימים ניתוחים מסובכים ביותר אשר ניתנים לביצוע ע"י וטרינר מומחה בכירורגיה.
מקרים חירום מסובכים או מקרי רפואה פנימית דורשים לעיתים ייעוץ או טיפול של וטרינר מומחה בתחום הרלוונטי.

למרות שלעיתים טיפול או אבחון ע"י וטרינר מומחה עלול לעלות סכום רב יותר מטיפול במרפאה רגילה, לעיתים האבחון המהיר יכול להציל חיים או לחסוך כסף רב על טיפולים אחרים אשר יכלו להיות לא מספקים בשל אבחון שאינו מלא. כמו כן, בחלק מהמקרים טיפול זה מהווה הטיפול המייטבי לבעל החיים.
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים