להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        בנק דם לחיות מחמד (כלבים וחתולים)


    בבית החולים הוטרינרי בכפר הירוק קיים בנק דם לכלבים ולחתולים בו מוחזקים מנות דם ופלאסמה לשימוש לבעלי החיים המטופלים בבית החולים או למכירה ללקוחות הזקוקים למוצרי דם. בנק דם לחיות - בנק דם לבעלי חיים
     
    מהם מוצרי הדם של בנק דם לכלבים וחתולים?
כל מנת דם מכילה שני מרכיבים עיקריים: תאי הדם ונוזל הדם הנקרא פלסמה. לכל אחד ממרכיבי הדם יש שימוש שונה אך לעיתים יש צורך במנת דם מלא המכילה את כלל המרכיבים.
     
  לאילו צרכים משתמשים במנות דם לכלבים או חתולים?
  .
  1. טראומה – במקרים של פגיעות קשות כגון תאונות דרכים ודימומים נרחבים לעיתים קרובות יש צורך במנה של רכז תאי הדם האדומים או לעיתים דם מלא. מתן מנת דם באופן מיידי מעלה באופן דרמטי את הסיכוי לשרוד במקרים אלו.
  2. הרעלות רעל עכברים – רעל העכברים גורם לפגיעה בקרישת הדם ולכן לדימומים. במקרים קשים יש צורך ברכז תאי דם אדומים שיחליף את תאי הדם שאבדו בדימום וגם נדרשת מנת פלאסמה (אחת או יותר) המכילה את חלבוני הקרישה. מנת הפלאסמה בעצם מאפשרת "לקנות" לבעל החיים זמן עד אשר גופו יגיב לטיפול ויתחיל לייצר בעצמו חלבוני קרישה.
  3. דלקות חמורות כגון דלקות בחלל הבטן (פריטוניטיס) הגורמות לאיבוד חלבון או לפגיעה במנגנון הקרישה. במקרים אלו מתן מנת פלאסמה יכול לספק לבעל החיים את חלבוני הקרישה או חלבונים אחרים החסרים לו.
  4. קדחת קרציות – מחלה זו גורמת לירידה בטסיות הדם ודימומים וכן לפגיעה במח העצם ולכן לפגיעה בייצור דם חדש (ולכן לאנמיה חמורה). במקרים אלו ניתן לתת רכז תאי דם או מנת דם מלא טריה המכילה גם את טסיות הדם אשר ייצורן נפגע במחלה זו.
  5. מכת חום – מצב זה גורם לפגיעה חמורה בקרישת הדם. הטמפרטורה הגבוהה (לעיתים 43 מעלות!) גורמת להרס חלבוני הדם ובעיקר אלו האחראיים על מערכת הקרישה. במקרים אלו יהיה מאוד קשה להציל את בעל החיים ללא מתן מנות פלאסמה שיאפשרו תחליף לחלבוני הדם של בעל החיים עצמו.
  6. טפילי דם או הרס חיסוני של כדוריות הדם האדומות (מחלה חמורה של כלבים וחתלים) – מחלות אלו גורמות לאנמיה קשה ומסכנת חיים ולעיתים, ללא מתן מנת דם, הסיכוי לשרוד את המקרים הקשים נמוך.
מצבים נוספים הדורשים מתן מנות דם הם דימומים פנימיים בשל גידולים (כגון גידולים בטחול), היפוך קיבה (מצב שמלווה לעיתים בפגיעה בקרישת הדם), הכשות נחש, מחלת הפרוו, מחלות כבד, דלקות לבלב ועוד.
     
  כיצד מבוצעת תרומת דם?
    תרומת הדם מבוצעת בד"כ בטשטוש עמוק או הרדמה (בחתולים). לפני כל התרמת דם מבוצעת בדיקה גופנית לבעל החיים לוודא שאינו מראה סימני מחלה. לאחר מכן מבוצעת ספירת דם ובחתולים מבוצעת גם בדיקה לאיידס חתולים ולמחלת הFeLV.
הדם נלקח בד"כ מוריד הצוואר לאחר גילוח האזור. בעל החיים מתאושש תוך כחצי שעה – שעה לאחר התרמת הדם. במהלך ההתרמה מקבל בעל החיים נוזלים לוריד להחלפת כמות הנוזלים שנלקחו בזמן ההתרמה.
       
  האם יש צורך בביצוע התאמת דם לפני מתן מנת דם?
    בכלבים ניתן לתת מנה ראשונה גם ללא בדיקת התאמה. לעומת זאת, בחתולים חובה לערוך בדיקה לסיווג דם ולתת את הדם המתאים בלבד למניעת תגובה חריפה (בחתולים קיימים סוגי דם A,B,AB).
במקרים בהם קיבל בעל החיים מנות דם בעבר מבוצעת בדיקה מיוחדת הבודקת האם קיימת תגובה בין דם התורם לדם בעל החיים המקבל.
     
  מי יכול לתרום דם?
    בנק הדם לחיות מחמד של בית החולים הטרינרי בכפר הירוק מאפשר התרמת דם של כלבים בגיל שנה עד תשע במשקל מעל 20 ק"ג וחתולים בגילאים אלו במשקל מעל 4 ק"ג בגיל שנה עד עשר. כמובן שחשוב שבעלי החיים יהיו בריאים.
חתולים תורמים כ50-60 מ"ל דם ואילו כלבים תורמים 450 מ"ל דם.

רוצים להציל חיים ולתרום? צרו עימנו קשר בטופס המצורף או התקשרו 03-6495050.
בעל החיים אשר תורם דם מקבל בדיקה גופנית ובדיקת דם בחינם ובעליו את הידיעה שעזרו להציל חיים של בעל חיים אחר באמצעות תרומת הדם.
     


 
 
לייבסיטי - בניית אתרים